KĀ ORGANIZĒT KĀZAS COVID-19 KRĪZĒ

◜Lasāmgabals – 7 minūtes.

Vispirms – visa būtiskā informācija un LR valdības pieņemtie lēmumi saistībā Covid-19 slimības izplatību atrodama mājas lapās: Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Veselības ministrijaValdības rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu , https://covid19.gov.lv/ u.c. Otrkārt, šis raksts ir viedots ar mērķi paust viedokli un rast idejas kāzu organizēšanai, ņemot vērā ārkārtējo situāciju un tās ierobežojumus.


Kā organizēt kāzas koronavīrusa Covid-19 krīzē
Zemāk visa informācija attiecas uz kāzu organizēšanu pie nosacījuma, ja pulcēšanās ir atļauta ierobežotā skaitā – līdz 50 cilvēkiem!

╭ KĀZU VIESI

Iespējams, šis ir sarežģītākais jautājums – kāzu viesi. Jo apprecēties divatā vai četratā varēs vienmēr. Ja viesu sarakstā ir vecāki cilvēki, diemžēl viņiem pašu drošības dēļ ir ieteicams palikt mājās. Starpcitu, kā ar ‘live stream’ speciāli vecmammai?
Bet labi, ko darīt? Šeit ir jāpadomā gan par pašu, gan visu viesu drošību. Iespējams, ir jāpieņem neērts lēmums un jāpaziņo viesiem, ka sakarā ar Covid-19 risku ir mainīts kāzu formāts atbilstoši esošajam aizliegumam par pasākumiem virs 50 cilvēkiem, piemēram:

◜precēties tikai divatā ar vedējiem un ballīti visiem viesiem uztaisīsim nākošgad. Starpcitu, šis kļūst ļoti populāri ASV un Rietumeiropā. Kādi tam plusi? Pirmkārt, ir ilgāks laiks pabūt divatā un noorganizēt kvalitatīvu fotosesiju. Otrkārt – ballīte ar draugiem un radiem arī būs drošāka un ‘chillīgāka‘, kad situācija valstī nomierināsies. Bet par to plašāk vēl būs slidinot uz leju šo rakstu;

◜svinēt kāzas tikai pašu tuvāko lokā – ap 35 cilvēki. Kāpēc ap 35? Tāpēc, ka kāzās vēl ir citi iesaistītie, kas var sasniegt 5-10 cilvēku skaitu (bārmenis, viesmīļi, mūziķi, fotogrāfs, videogrāfs, vadītājs, organizators). Kopā ap 50, kas ir valdības šobrīd noteiktais ierobežojums, ja nav noteikts citādi. Tāpat jāņem vērā, ka šobrīd noteikts arī ierobežojums pasākumu norises laikam – līdz plkst. 23:00 (skat. Valdības rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu 4.5. punktu).

Publicēju e-pasta vēstuli no Slimību profilakses un kontroles centra, kas saņemts 2020.gada 19.martā (santa.pildava@spkc.gov.lv):

kāzu rīkošana covid-19 ārkārtējā situācijā uz 19.03.2020
Aktuāls uz 19.03.2020

 

╭ SEKO MEDIJU JAUNUMIEM PAR COVID-19 UN SAZINIES AR VISIEM KĀZĀS IESAISTĪTAJIEM

Mēs neviens nezinām kā situācija var mainīties. Seko līdzi aktuālajai informācijai uzticamos avotos. Plaša informācija par ārkārtas situāciju atrodama šeit – https://arkartassituacija.gov.lv/  Iespējams, jāsazinās telefoniski ar SPKC, lai noskaidrotu aktuālo informāciju un priekšnosacījumus kāzu rīkošanai. Tālrunis: +371 67387661

Ir vērts ‘turēt roku uz pulsa’! Sazinies ar iesaistītajiem par kāzu norisi – pucētāji, ceremonija, svinību vieta, ziedi, deko, kleita, mūzika, ēdiens, kūka utt. Ja ir palikusi tikai nedēļa pirms kāzu dienas datuma pārjautā vēlreiz kāda ir situācija no viņu puses. Esam laipni viens pret otru – atceries, ka ‘we are all in this together‘ un visiem ir savu pārbaudījumi vēl priekšā. Esam radoši – izdzīvos, kas mainīsies un PIELĀGOSIES!


 

╭ VAI PĀRCELT KĀZAS?

Ja Tavas kāzas ir pēc pāris mēnešiem – NOGAIDI. Atcelt varēsi kaut nedēļu iepriekš!! Situācija var uzlaboties, jo nevienam nebūs izdevīgi turēt valsti ‘aizslēgtu’ visiem pasākumiem ilgstoši. Visi to zina un valdība darīs visu, lai šis periods būtu pēc iespējas īsāks. Taču tas neizslēdz varbūtību par ierobežojumiem un norādījumiem pasākumu rīkošanas arī laika posmā pēc ārkārtējās situācijas beigām.

Vai pārcelt kāzas uz nākošo gadu?  Tomēr ir iemaksāti jau avansi, kas var iet zudumā, tāpēc pārdomā kā situāciju var koriģēt, lai kāzas notiktu, bet, iespējams, mazākā lokā. Ģimene un pāris tuvākie draugi – cilvēki, kuri var garantēt, ka nav saslimuši ar Covid-19 un nav bijuši kontaktā ar slimajiem vai slimo cilvēku aprūpētājiem. Par sliktu nenāktu visiem kāzu viesiem lūgt parakstīt apstiprinājumu par šo – to vēlāk varētu prasīt arī SPKC, ja kas atgadās!

Ja situācija Tavā ģimenes lokā tomēr nav droša, sazinies ar svinību vietu vai ir iespējams pārcelt datumu uz rudeni vai ziemu. Starpcitu, būs arī nedaudz lētāk. Šobrīd visi ir atsaucīgi un saprotoši.


 

╭ KĀ ORGANIZĒT KĀZAS COVID-19 KRĪZĒ – MAZAS UN SIRSNĪGAS

mazas un intīmas kāzas

Elopement. Šī ir ĪSTĀ atbilde uz jautājumu – kā organizēt kāzas koronavīrusa Covid-19 krīzē. Pēc definīcijas, tā ir aizbēgšana no visām lielajām kāzu rūpēm un viesu aprūpēšanas un došanos uz ārzemēm. Protams, ceļošana šobrīd ir ierobežota, bet tas nenozīmē, ka nevar aizbēgt tepat Latvijā. ‘Elopement’ ir laika veltīšana tikai sev! Kā to izdarīt? Protams, ka ir jāmaina jau iesāktais kurss kāzu plānošanā.
Pēc būtības:
◜ oficiālo sarakstīšanos var veikt dzimtsrakstu nodaļā. Tas nav ultra skaisti, bet papīrs paliek tikai papīrs.
◜ ceremoniju var ieturēt brīvā dabā pilnīgi jebkur – arī lietus laikā, jo jūs esat forši!! Protams, pieaicinot mācītāju vai ceremonijas vadītāju.
◜ izmaksas var samazināt no 10-15k uz 3-5k, jo ir nepieciešami tikai make-up meistars, tērpi, skaista ceremonijas vieta ar dekorācijām, ceremonijas vadītājs un fotogrāfs / videogrāfs. Šeit Pinterest board iedvesmai.

PATĪK ŠĪ IDEJA? Sazinies ar mani un izdomāsim kopā labāko variantu kā apprecēties skaisti, bez lieka stresa un ar samazinātām izmaksām.


 

╭ MANS VIEDOKLIS

Cilvēcei Covid-19 vīruss (un jebkura krīze) ir liels izaicinājums, ir jāpielāgojas jaunajiem apstākļiem. Taču būs vēl citi vīrusi, kas veiks korekcijas mūsu pārapdzīvotajā un resursiem izsmeltajā planētā. Šādi vīrusi ir bijuši arī agrāk, taču tie ir nomiruši turpat nelielajās cilvēku kopienās, jo ceļošanas iespējas nevar salīdzināt ar mūsdienu pārvietošanās aktivitāti. Te viens labs raksts par vīrusu vēsturi.

Mēs tiksim tam pāri, tomēr dzīve pēc šī vīrusa būs citāda līdz brīdim, kad nomainīsies paaudzes, kuras šādu ārkārtas situāciju nepazīst un tas būs atkal kaut kas jauns. Mums ir jāpielāgojas un jāturpina darboties. Izolēšanās no ārpasaules ilgtoši mūs iedzīs depresijā un nevienam tas nav uz labu. Vīruss nekur nepazudīs, tas turpinās izplatīties. Protams, gaidām vakcīnu ASAP un sekojam līdzi valsts dienestu aktuālajai informācijai.

Un mans viedoklis par to kā organizēt kāzas Covid-19 krīzē ir vienkāršs – ‘elopement’ vai mazas kāzas ģimenes tuvāko lokā uzturoties pēc iespējas vairāk svaigā gaisā.

Tikmēr – dodamies dabā. Laiks sava prāta sakārtošanai – lai pasaule top drošāka un skaistāka.


Miks Sels

╭SVARĪGĀKAIS (UZ 19.03.2020) NO RĪKOJUMA PAR ĀRKĀRTĒJĀ STĀVOKĻA IZSLUDINĀŠANAS LĪDZ 14.APRĪLIM SAISTĪBĀ AR PASĀKUMIEM (UN VISTICAMĀK ARĪ PĒC 14.APRĪĻA):

4. Ārkārtējās situācijas laikā:

**4.5. atcelt un aizliegt neatkarīgi no to apmeklētāju skaita visus sabiedrībai publiski pieejamos svētku, piemiņas, izklaides, kultūras, sporta, atpūtas pasākumus (tajā skaitā naktsklubos un diskotēkās), sapulces, gājienus un piketus (atbilstoši likuma “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem” minētajām definīcijām), reliģiskās darbības veikšanu pulcējoties.

Ierobežot neorganizētu pulcēšanos kultūras, izklaides, atpūtas, sporta un reliģisko norišu vietās vairāk nekā 50 cilvēkiem vienlaikus. Noteikt, ka kultūras, izklaides, sporta un citu atpūtas vietu darba laiks ir ne ilgāks kā līdz plkst. 23.00;

4.8. nodrošināt, lai darbos, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai (atbilstoši Ministru kabineta 2018. gada 24. jūlija noteikumiem Nr. 477 “Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai, un obligāto veselības pārbaužu veikšanas kārtība”), netiktu nodarbinātas personas ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem;

Avots un aktuālā rīkojuma teksts pieejams šeit: https://www.mk.gov.lv/lv/aktualitates/par-arkartejas-situacijas-izsludinasanu 


DEFINĪCIJAS (kāzas nav publisks pasākums)

*Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likums nosaka:

publisks pasākums ir fiziskas vai juridiskas personas plānots un organizēts sabiedrībai pieejams svētku, piemiņas, izklaides, sporta vai atpūtas pasākums publiskā vietā neatkarīgi no īpašuma piederības;

publiska vieta — šā likuma izpratnē jebkura vieta, kura neatkarīgi no tās faktiskās izmantošanas vai īpašuma formas kalpo sabiedrības kopējo vajadzību un interešu nodrošināšanai un kura par maksu vai bez maksas ir pieejama ikvienai fiziskajai personai, kas nav attiecīgās vietas īpašnieks, tiesiskais valdītājs, turētājs, algots darbinieks.


VAI IR KĀDI IETEIKUMI PAPILDINĀJUMIEM?
RAKSTI UZ  info @ mikssels.com

 

TIEKAMIES DROŠI

miks sels europe wedding photographer